Kako upotreba Interneta u romingu utiče na Vašu IP adresu i geolokaciju?

Da li ste se nekada zapitali zašto kada ste u romingu, i dalje dobijate web stranice i rezultate koji su vezani za vašu matičnu državu a ne državu u kojoj se trenutno nalazite? Saznajte u ovom tekst zašto je to tako, i kuda putuje vaš Internet saobraćaj kada ste u romingu.
Kako upotreba Interneta u romingu utiče na Vašu IP adresu i geolokaciju?

Foto: Shutterstock/McLittle Stock

Da li ste se nekada zapitali zašto kada ste u romingu, i dalje dobijate web stranice i rezultate koji su vezani za vašu matičnu državu a ne državu u kojoj se trenutno nalazite?

Ta jedna zanimljivost kod upotrebe Interneta odnosno prenosa podataka putem mobilne mreže kada ste u romingu, ogleda su u načinu na koji Internet saobraćaj putuje od vašeg telefona do web stranice koju želite da posetite.

Većina korisnika ne razmišlja o ovome, ali je neko sigurno primetio da IP adresa koju vidi kada poseti web sajt kao što je https://ipinfo.io - nije ona iz države u kojoj se nalazi, nego pripada mreži mobilnog operatora čije usluge koristi kod kuće.

Razlog za to je vrlo jednostavan, a ovaj mehanizam je uzrokovan samim načinom na koji je DATA prenos u romingu implementiran.

Konkretno, sav saobraćaj koji ostvarite u romingu, biva rutiran od vašeg mobilnog telefona (ili modema) do bazne stanice roming operatora, odakle se taj saobraćaj enkapsulira, i prenosi se posebnim tunelom, do vašeg operatora u matičnoj državi.

Ovo znači da saobraćaj "izlazi ka Internetu" iz države odakle je matični operator, a ne iz države gde se nalazite u romingu.

Takav način rada ima nekoliko prednosti i mana, za koje je - i ako je ovakav način povezivanja u romingu neizbežan - korisne da znate.

Inače, jedna zanimljivost kod interkonekcija operatora, je ta da oni za to ne koriste Internet direktno, već koriste IPX odnosno IP exchange, kao i GRX (GPRS Roaming Exchange) da uspostave međusobne veze, preko kojih dalje prenose tunele kroz koje prolazi generički IP saobraćaj namenjen Internetu, ali i specijalni saobraćaj kao što su kontrolni i signaling saobraćaj, MMS, SMS, i slično. IPX može da radi preko Interneta, ali ne mora, a isto tako, DATA saobraćaj u romingu operatori mogu slati i preko L3 tunela preko "običnog" Interneta, ili čak korišćenjem posrednika za masovnu interkonekciju svih operatora u svetu.

Prednosti

  • Striming servisi rade isto kao da ste kod kuće, što znači da imate pristup identičnom katalogu sadržaja na koje ste navikli, i sadržaj će biti lokalizovan na vaš jezik a ne jezik države u kojoj se nalazite
  • Banke i drugi online servisi neće blokirati vaš nalog zbog sumnje da je potencijalno hakovan jer ste iznenada u drugoj državi
  • Možete da radite "od kuće" iz inostranstva bez obaveze da takav rad prijavite svom poslodavcu
  • Ako država u kojoj se nalazite blokira neke web sajtove ili na drugi način cenzuriše pristup Internetu, vaš saobraćaj je biti izuzet od toga jer izlazi na Internet iz vaše matične države

Mane

  • Teže je koristiti VPN servise preko roming DATA konekcije, jer ona već prolazi kroz barem jedan - a često više - tunela, pa je MTU same konekcije značajno smanjen
  • Latencija ka serverima koji se nalaze u državi u kojoj ste i vi u romingu može biti značajno veća, jer saobraćaj ipak mora da putuje nazad do matične države, pa da se opet vraća u državu gde se i vi nalazite
  • U zavisnosti od ruta i interkonekcija kao i kapaciteta opreme vašeg matičnog operatora i operatora u romingu, i naravno udaljenosti tj. latencije, može doći do značajnog usporenja brzine Interneta, a koja nema nikakve veze sa radio-pristupnom mrežom roming operatora, samo zato što sav saobraćaj mora da stigne do vašeg matičnog operatora pre izlaska na Internet
  • Često nećete moći da koristite lokalne servise i da instalirate lokalne aplikacije koje su vam možda neophodne - na primer, aplikacije za prevoz, naručivanje hrane, i slično., jer su administratori tih servisa ograničili pristup samo u državi u kojoj pružaju usluge, a vaša IP adresa nosi geolokaciju vaše matična države

Sve u svemu, DATA prenos u romingu funkcioniše na ovaj način još od uvođenja GPRS-a, i neće se u skorije vreme - ako ikada - menjati. Za većinu prosečnih korisnika, sve ovo neće menjati način na koji koriste Internet u romingu.

Ipak, ako vam ne radi nakakav VPN, ne možete da instalirate neke lokalne aplikacije, ili ste primetili da Internet znatno sporije radi preko veze u romingu, možda je vreme da nabavite lokalnu SIM karticu i aktivirate neki DATA paket, kako biste mogli neometano da koristite sve servise sa kojima imate probleme.

0
❤️
3
👍
0
😲
0
😢
0
😠
0

Nema komentara